ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 16-ին բացման խոսքով հանդես է եկել ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի խորհրդի նիստին:
Ողջունելով ներկաներին` նա բարձր է գնահատել ծրագրի շրջանակում համագործակցության արդյունքները` շեշտելով, որ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի, բրիտանական եւ շվեդական կառավարությունների համատեղ ուժերով վերանայվել են առաջնահերթ խնդիրները, որոնց պարբերական լուծումները բարձրացնում են խորհրդարանական ժողովրդավարության մշակույթի նշաձողը:
Նա արձանագրել է պատգամավորների, աշխատակազմի ու խորհրդարանի կառուցվածքային ստորաբաժանումների հետ իրականացված աշխատանքի արդյունավետությունը: Խորհրդարանի նախագահն ուշադրություն է հրավիրել հատկապես էլեկտրոնային խորհրդարանի հիմնմանը եւ համաշխարհային խորհրդարանների լավագույն փորձի ներկայացմանը:
Որպես տեսանելի եւ առարկայական արդյունք` Ալեն Սիմոնյանն առանձնացրել է Քրեական օրենսգրքի ու Քրեական դատավարության օրենսգրքի ընդունումը, 2022 թ. «Պետական բյուջեի մասին» օրենքում առաջին անգամ ներկայացված գենդերային բյուջետավորումը:
Նա անդրադարձել է նաեւ ծրագրի շրջանակում խորհրդարանում ստեղծված Փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության, Ժողովրդավարական խորհրդարանական կենտրոնի ստեղծման ռազմավարությանը:
Եզրափակելով խոսքը` ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ այս ծրագիրն Ազգային ժողովի առանցքային նախագիծն է:
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ Ազգային ժողովի հետ համագործակցությամբ: Ծրագիրն իրականացվում է Շվեդիայի կառավարության ֆինանսական օժանդակությամբ:
«Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագիրը (ՆՀԺԽ) մշակվել է՝ հզորացնելու Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի (ԱԺ) կարողությունները պետական կառավարման համակարգում իր` հիմնավորապես ընդլայնված դերի շրջանակում՝ օրենքների մշակման, վերահսկողության եւ ներկայացուցչականության ապահովման առանցքային գործառույթների իրականացման հարցում: Խորհրդարանի՝ որպես քաղաքականություններ մշակող կառույցի ընդհանուր արդյունավետության բարելավման երկարաժամկետ նպատակով ծրագիրը մշակվել է Ազգային ժողովին աջակցություն ցուցաբերելու համար՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով խորհրդարանական գործառնությունների որակի, թափանցիկության եւ ներառականության բարելավումը, ինչպես նաեւ խորհրդարանի` գենդերային խնդիրներին արձագանքող քաղաքականությունների մշակման կարողությունների զարգացումը:

16 мая Председатель НС А.Симонян выступил со вступительной речью на заседании Совета программы "Новая Армения – современный   парламент" Программы развития ООН (ПРООН).
Приветствуя участников, он высоко оценил итоги сотрудничества в рамках программы, подчеркнув, что приоритетные вопросы рассматривались совместно с ПРООН, британским и шведским посольствами, организацией UK Aid, регулярные решения которых поднимают планку культуры парламентской демократии.
Председатель НС отметил эффективность работы с депутатами, аппаратом и структурными подразделениями парламента. Спикер уделил особое внимание созданию электронного парламента и внедрению лучших практик мировых законодательных органов.
А.Симонян в качестве ощутимого и предметного результата выделил принятие Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов, а также гендерное бюджетирование, впервые представленное в госбюджете-2022.
Он также обратился к созданным в парламенте в рамках вышеуказанной программы Аналитико-подготовительному центру и Центру парламентской демократии.
В заключение Председатель НС подчеркнул, что программа является ключевым проектом НС.
Программа “Новая Армения – современный парламент” разработана для содействия Национальному Собранию в повышении качества, транспарентности и инклюзивности парламентской деятельности.
Программа поддерживает наращивание потенциала парламента путем переподготовки, экспертизы и консультаций.
Программа “Новая Армения – современный парламент” ПРООН реализуется Фондом OxEGen , Международным центром человеческого развития и Вестминстерским фондом демократии в сотрудничестве с НС РА. Программа финансируется Фондом эффективного управления Соединенного Королевства и правительством Швеции.
Цель программы – укрепление   законодательной власти РА, оказание помощи парламенту в применении новых инструментов и механизмов в системе государственного управления для повышения качества работы, обеспечения прозрачности и инклюзивности, разработки гендерно-чувствительной политики в соответствии с целями устойчивого развития ООН и глобальной “Повестки - 2030”.